DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

...my sme to aj krátko po tom zákone (o dvojakom občianstve, pozn.) hovorili, že to si uvedomujeme tento nedostatok a chceme ho nejakým spôsobom napraviť (zachovanie dvojakého občianstva v niekoľkých prípadoch, pozn.).

Edita Pfundtner vs. Marek Madaric - 24.01.2011
Nepravda

Dôkaz o tom, že by niekto z predstaviteľov SMERu krátko po prijatí novely zákona o štátnom občianstve hovoril o jej nedostatkoch a potrebe doladenia sa nám nájsť nepodarilo. Pri prejednávaní koaličného návrhu na zmenu platného zákona o občianstve v októbri 2010 médiá neuvádzajú, že by poslanci za stranu SMER ponúkali svoju alternatívu. Ako informuje agentúra SITA, napríklad D. Čaplovič (SMER) sa proti navrhovaným zmenám výrazne postavil, kritiku však nevyužil na to, aby prezentoval, ako konkrétne by sa mal zákon zmeniť a zmierniť.

Snahy o zmiernenie novely, ktorú Ficova vláda prijala na konci mája 2010 a v platnosť vstúpila 1. júla 2011, dokazuje až návrh z dielne poslancov SMERu R. Fica, V. Faiča a D. Čaploviča, ktorý bol do parlamentu predložený v januári 2011. Parlament sa má týmto návrhom zaoberať na februárovej schôdzi. Ako informuje TASR, "po novom chce Smer umožniť občanom Slovenska nadobudnúť cudzie štátne občianstvo, ak majú na území krajiny, o ktorej občianstvo žiadajú, povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt najmenej šesť mesiacov. Zároveň má byť umožnené osobám s pobytom na území iného štátu, ktoré stratili naše štátne občianstvo nadobudnutím cudzieho, opätovne ho získať podstatne jednoduchším spôsobom ako pri štandardnom postupe."

Dátum zverejnenia analýzy: 23.01.2011
success
error