DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

...samozrejme dôležité a robia to všetky demokratické vlády, zdvíhajú svoj silný kritický hlas. A povedzte mi, ak je také politika v Maďarsku, takto definovaná, ani nie nami, naozaj, predsedami vlád - Merkelová, Sarkozy, Joseph Daul, Barrosu,...

Edita Pfundtner vs. Marek Madaric - 24.01.2011
Zavádzajúce

Nemecká kancelárka A. Merkelová sa k mediálnemu zákonu postavila 22. decembra 2010, takmer ihneď po jeho prijatí (21. decembra 2010, pozn.), keď Budapešť upozornila, že zákon veľmi pozorne sleduje a varovala Maďarsko pred porušovaním noriem EÚ a demokratických princípov v prístupe k médiám.

Francúzsky prezident Sarkozy a francúzska vláda taktiež mediálny zákon kritizovali. 

Predseda Európskej komisie Barroso sa však k zákonu priamo kriticky nevyjadril, ale ako uvádza euractiv.sk zdôraznil, že "sloboda médií je pre nás posvätný princíp. Je to problém hodnôt, nech o tom nie sú žiadne pochybnosti. V Európskej únii je sloboda médií posvätným princípom. Je to základný princíp."

Ďalej Orbána vyzval k vyriešeniu sporných bodov a náprave prípadných nezrovnalostí v zákone, ktorý Európska komisia preskúmala.

Podobne ani reakcia predsedy frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) Josepha Daula nenasvedčuje výraznú kritiku Maďarska ohľadne mediálneho zákona. Ako píše TASR "Daul zdôraznil, že Maďarský občiansky zväz-Fidesz je stranou demokracie a slobody. Vyjadril nádej, že ak sa zistí, že maďarský mediálny zákon sa prieči európskym normám, tak Maďarsko predloží nutné zmeny zákona." Menej kritické, vyčkávacie stanovisko Dahla potvrdzuje aj správa Českého rozhlasu.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.01.2011
success
error