DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

...nakoniec stotožnil sa (maďarský prezident s pozíciou Viktora Orbána, pozn.) vo viacerých otázkach, lebo mal aj nepríjemné otázky na tejto návšteve.

Edita Pfundtner vs. Marek Madaric - 24.01.2011
Pravda

Podľa správy tlačového oddelenia Prezidenta SR, pri nedávnej návšteve Slovenska maďarský prezident Schmitt obhajoval napríklad maďarský zákon o dvojitom občianstve, ktorý navrhol súčasný maďarský premiér V. Orbán. Schmittovi sa nepáči slovenská legislatíva, ktorá na zmieňovaný zákon reaguje nasledovne:

"...maďarský zákon o dvojitom občianstve obhajoval maďarský hosť argumentom, že slovenskí občania maďarskej národnosti sú trestaní slovenskou legislatívou tým, keď získaním maďarského občianstva automaticky strácajú slovenské. Pritom maďarskej strane ide podľa Schmittových slov iba o "morálne posilnenie integrity maďarského národa."

V zmienenej správe je tiež uvedené, že prezident Schmitt vzniesol aj otázku slovenského jazykového zákona:

"Pál Schmitt zároveň zdôraznil maďarské postoje v otázke slovenského jazykového zákona, podľa ktorých má Budapešť obavy zo sankcií za jeho porušovanie. "Dúfame, že otázka jazykového zákona nie je ešte definitívne uzavretá."

Schmitt taktiež obhajoval kontroverzný mediálny zákon.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.01.2011
success
error