DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Keď firma ministra zdravotníctva zistila, že je bez konkurencieschopnosti, lebo je drahšia ako konkurencia, vybavila si u ministra, že na rozdiel od ostatných firiem, ktoré musia čakať sto dní na to, aby dostali takéto zaradenie dostali takéto povolenie už za 24 hodín, aby o tento kšeft neprišili, čiže naozaj reálne, že minister za 24 hodín umožnil firme vrátiť sa naspäť k pôvodným ziskom a nešlo o žiadne zrušenie monopolu, pretože prišla iná firma.

Radoslav Procházka vs. Robert Kalinák - 24.01.2011
Pravda

Denník SME uvádza na svojej stránke nasledovnú chronológiu: "7.12. a 14.12. boli na ministerstvo doručené žiadosti o zaradenie dvoch nových balení Prevenaru. 14.12. ministerstvo zverejnilo finálnu verziu kategorizácie. Obe vakcíny majú byť bez doplatku. Po rokovaniach Pfizer znížil cenu. Nejde však o lieky, ktoré požiadali do 30.6. o zaradenie do kategorizácie, ale o dve nové balenia, na ktoré dali žiadosť v prvej polovici decembra."

Schválenie teda prebehlo v neštandardne krátkom čase, a v prípade druhého návrhu firmy Pfizer zo 14. decembra, muselo prebehnúť v rámci 24 hodín, keďže v ten istý deň vyšla aj nová kategorizácia liekov.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.01.2011
success
error