DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Zajac

MOST-HÍD

...a to je aj spôsob vlády koaličných strán v tejto situácii, keď vznikli proste problémy okolo tajnej voľby, veď netreba ich ako zatajovať. My sme sa na nich nijakým spôsobom nepodieľali, naopak od začiatku do konca sme podporovali všetky voľby proste koaličných kandidátov na funkciu generálneho prokurátora.

Peter Zajac - 24.01.2011
Neoveriteľné

Je pravda, že OKS nepodala žiadny vlastný návrh na funkciu generálneho prokurátora a oficiálne vždy vyjadrila podporu vládnym kandidátom. Avšak vzhľadom na tajnú voľbu nie je možné overiť, či skutočne vždy poslanci OKS podporili vládneho kandidáta.

Prvé hlasovanie:

Po prvej voľbe generálneho prokurátora, ktorá sa uskutočnila 3.novembra, prišiel denník SME prišiel s informáciou neoficiálnych výsledkov, ktoré získal od poslancov koalície. Dobroslav Trnka získal 70 hlasov, Eva Mišíková 49 a Ján Hrivnák 28. Vo voľbe hlasovalo 148 poslancov, jeden hlas bol neplatný. Voľby sa nezúčastnil Peter Osuský z OKS, ktorý bol neprítomný. Denník SME podľa týchto čísel odhadoval, že všetci poslanci hlasovali tak, ako avizovali šéfovia ich klubov. Koalícia bez SDKÚ mala pri hlasovaní v parlamente bez Osuského 49 hlasov a také isté číslo získala aj kandidátka SaS, KDH a Mostu-Híd Mišíková. Za SDKÚ hlasovalo všetkých jej 28 poslancov a taký istý počet hlasov získal aj oficiálny kandidát SDKÚ Ján Hrivnák. Opozičné strany mali v parlamente spolu 71 hlasov a Dobroslav Trnka získal 70 hlasov. Jeden hlas bol neplatný. Z toho vyplýva, že ak by niektorý z poslancov vládnucej koalície hlasoval v tajnej voľbe za Trnku, musel by niektorý opozičný poslanec hlasovať za Mišíkovú alebo Hrivnáka.

Druhé hlasovanie:

Druhého kola voľby generálneho prokurátora sa zúčastnilo 144 poslancov, z ktorých 27 neodovzdalo lístky (SDKÚ má 28 poslancov) a dva boli neplatné. Dobroslav Trnka Získal 68 hlasov, Eva Mišíková 47.

Tretie hlasovanie:

V treťom kole získal koaličný kandidát Jozef Čentéš 73 hlasov, naopak za Dobroslava Trnku hlasovalo 74 poslancov. Tajnej voľby sa zúčastnilo 149 prítomných poslancov.

Pri prvých dvoch kolách voľby generálneho prokurátora sa z počtu zúčastnených poslancov dá pomerne ľahko zistiť, ako strany resp. poslanci hlasovali. Avšak pri treťom kole voľby nie je možné so 100 percentnou istotou overiť ako poslanci koalície, a teda aj členovia OKS hlasovali. A hoci názor OKS na Dobroslava Trnku je všeobecne známy, nie je možné zistiť či v tretom kole voľby hlasovali za koaličného kandidáta Jozefa Čentéša.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.01.2011
success
error