DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Pretože minister Uhliarik znevýhodnil firmu Pfizer oproti predchádzajúcemu stavu jednak tým, že oproti tomu, čo bolo získal asi 800 tisíc eur menej na týchto liekoch, ktoré sú povinné a zrušil im monopol.

Robert Fico vs. Jan Figel - 17.01.2011
Zavádzajúce

Denník Sme informuje o nasledovnej chronólogii súboja medzi spoločnosťami GlaxoSmithKline (GSK) a Pfizer.

  • "Do 30. 6. 2010 sa mali posielať žiadosti o zaradenie lieku do kategorizácie.
  • Od 20. do 24. 9. 2010 kategorizačná komisia určila, že Synflorix bude hradený z verejného poistenia. Dovtedy bol hradený len Prevenar.
  • 16. 11. 2010 rezort zdravotníctva vydal tlačovú správu, že Synflorix je bez doplatku a za dávku Prevenaru sa priplácajú 3 eurá.
  • 7. 12. a 14. 12. boli na ministerstvo doručené žiadosti o zaradenie dvoch nových balení Prevenaru.
  • 14.12. ministerstvo zverejnilo finálnu verziu kategorizácie. Obe vakcíny majú byť bez doplatku. Po rokovaniach Pfizer znížil cenu. Nejde však o lieky, ktoré požiadali do 30. 6. o zaradenie do kategorizácie, ale o dve nové balenia, na ktoré dali žiadosť v prvej polovici decembra."

Podľa Ivana Uhliarika udelenie výnimky pre spoločnosť Pfizer zdravotným poisťovniam ročne takmer jeden milión eur.Táto argumentácia je sporná. Je asi pravda, že oproti minulému roku, keď bola firma Pfizer monopolom na trhu, by oproti dnešnej dohode poisťovne ušetrili milión eur. Avšak dnes už nie je Pfizer nie je monop. Naopak má konkurenta, ktorý mal ponúkať vakcínu bez doplatku, narozdiel od 3 euro Pfizera. To znamená, že ak by sa firme Pfizer nezískal schválenie ministerstva v priebehu jedné dňa, tak by mu hrozil vznik ušlého zisku za každý jeden deň, kedy by predával drahšie sérum. 

Rovnako argument o zrušení monopolu je klamlivý argument, pretože vyššia cena výrobku o 3 eura oproti inému výrobku neznamená ešte existenciu monopolu. 

Dátum zverejnenia analýzy: 16.01.2011
success
error