DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Čo bolo sociálne na tých sociálnych podnikoch, za ktoré musíme ešte vracať peniaze?

Robert Fico vs. Jan Figel - 17.01.2011
Pravda

Stanovisko Európske komisie z marca 2010, ktoré uverejnil denník SME znie: "Pomoc pre sociálne podniky nerešpektuje podmienky zákonnosti a vhodnosti použitia fondov. Odporúča sa preto, aby bolo financovanie sociálnych podnikov zrušené a akékoľvek zálohy a refundácie nákladov vymáhané."

Podľa informácii z júna 2010 ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny odstúpilo od zmluvy s Arvikom, Revúckym a Spišsko-Gemerským sociálnym podnikom. Ďalší sociálny podnik v Krompachoch bol zastavený mestom samotným. Ostatné štyri sociálne podniky (Horehronský, Gemerský, Veľkokrtíšsky a Agentúra rozvoja Slovenska) prešetruje aj Európska komisia (EK) pre údajnú nepovolenú štátnu pomoc. Sociálne podniky majú byť financované z Európskeho sociálneho fondu.

Podľa informácii z októbra 2010, po audite Európskej komisie už vyplatené peniaze, viac ako 10 miliónov eur, išli zo štátneho rozpočtu, pričom osem spomínaných sociálnych podnikov malo dostať až 95 percent z oprávnených nákladov z eurofondov. Dokopy sa jednalo o viac ako 25 miliónov eur.

Suma summarum min. práce odstúpilo od zmlúv s troma podnikmi, štvrtý bol zrušený mestom Krompachy.  Avšak 11 mil. eur už bolo sociálnym podnikom poskytnutých zo štátneho rozpočtu. Keďže sociálne podniky majú byť financované z Európskeho sociálneho fondu, Slovensku hrozí, že tieto peniaze nebudú Bruselom preplatené.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.01.2011
success
error