DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Čo sú charakteristické črty vládnutia po 6 mesiacoch tejto vlády? Je to predovšetkým opúšťanie strategických majetkov, čiže oslabovanie štátu v oblasti ekonomickej, lebo vláda ide privatizovať.

Robert Fico vs. Jan Figel - 17.01.2011
Pravda

Hodnotový súd R. Fica, že ide o "charakteristické črty vládnutia" necháme na uvážení čitateľa.

Vláda I. Radičovej zatiaľ neprivatizovala, má to ale v pláne. Premiérka I. Radičová 14. októbra 2010 hovorila o privatizácii železničnej spoločnosti Cargo a nepodstatných podielov štátu v ďalších spoločnostiach. "Vstup investorov do podnikov, ktoré sú permanentne v dlhoch, mám na mysli Cargo, teda železnice, kde pôžička je asi v nedohľadne, minister financií by to asi formuloval s istotou, je proces, ktorý má zabrániť tomu, aby sa celá ťarcha dlhu prenášala opäť na občanov a to vo forme zdražovania cestovných lístkov alebo náhrad za dopravu," informovala premiérka na tlačovej besede. Predaj Carga však nie je vôbec istý. "Máme záujem konsolidovať Cargo i letisko Bratislava. Až potom hľadať partnera. Takže nie ich privatizácia alebo predaj," uviedol Ľubomír Tuscher z komunikačného odboru ministerstva dopravy.

Premiérka tiež hovorila o pripravovanej transformácii nemocníc. "A to z dôvodu dlhov, ktoré permanentne v týchto zariadeniach sú. Transformácia, oddlžovanie a zároveň sprístupnenie zdravotníckej starostlivosti je zadanie pre najbližší rok," Rovnako aj toto jej tvrdenie bolo vyvrátené, nakoľko sa predaj podielov v nemocniciach oficiálne neplánuje. "Ministerstvo zdravotníctva pripravuje transformáciu štátnych nemocníc, ktoré fungujú ako príspevkové organizácie, na akciové spoločnosti so 100-percentnou účasťou štátu a nemá v pláne ich privatizovať," uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová.

Premiérkine slová poopravil aj jej hovorca Rado Baťo. "V prípade Carga pripraví minister dopravy podklady a až na základe jeho návrhu rozhodne vláda. V nemocniciach musí prebehnúť transformácia, ale o vstupe investorov sa vôbec neuvažuje," uviedol.

Vo všeobecnosti návrhy na privatizáciu podáva Fond národného majetku, ktorého návrhy následne schvaľuje vláda. V ostatnej správe fond odporučil privatizovať "šesť teplární, 17 podnikov osobnej autobusovej dopravy SAD, ST, Burzu cenných papierov v Bratislave (BCPB), DMD Holding či kúpele Sliač a Bardejov."

Dátum zverejnenia analýzy: 16.01.2011
success
error