DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Mikuláš Dzurinda

Nestraníci

Prvé stanovisko vyjadrila pani premiérka ešte v starom roku (ohľadom mediálneho zákona v Maďarsku, pozn.) v období vianoc.

16.01.2011
Zavádzajúce

Nový mediálny zákon v Maďarskej republike prijal parlament 21. decembra 2010 a do platnosti oficiálne vstúpil 1.januára 2011.

Vyjadrenie Ivety Radičovej sa nám nepodarilo dohľadať, avšak 7.januára, ako uvádza agentúra SITA, minister zahraničných vecí, Mikuláš Dzurinda v reakcii na obvinenie Roberta Fica odmietol, že vláda premiérky Ivety Radičovej zatvára oči pred dianím vo svete a v okolitých krajinách a citoval z predvianočného stanoviska premiérky, v ktorom hodnotí maďarský tlačový zákon. "Maďarský mediálny zákon vzbudzuje otázniky o jeho súlade s demokratickými princípmi slobody tlače v Európskej únii," prečítal šéf diplomacie z premiérkinho stanoviska.

Problém je, že toto údajné Radičovej vyhlásenie nie je možné nájsť. Neexistuje žiadna mediálna zmienka o jeho existencii (okrem uvedeného Baťovho výroku), rovnako nie je zverejnené na stránkach Úradu vlády. Premiérka tak mohla stanovisko vydať, podľa dostupných informácií však pravdepodobne iba Dzurindovi a Baťovi. Rozhodne sa nejednalo o verejné vyhlásenie. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.01.2011
success
error