DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Iveta Radičová

SDKÚ-DS

Keď si spomeniete pán prezident pred siedmimi rokmi, keď sa volil generálny prokurátor tiež sa to v prvom kole nepodarilo. Tiež boli rôzne problémy a nebola dohoda na spoločnom kandidátovi. SDKÚ-DS nevolilo pána Trnku. Malo iného kandidáta v tom období.

Ivan Gašparovic, Iveta Radicová, Richard Sulík - 10.01.2011
Pravda

Za generálneho prokurátora bol v roku 2003 bol zvolený Dobroslav Trnka (navrhovateľom bol Ivan Šimko-vtom čase ešte poslanec SDKÚ-DS, v čase voľby GP už  vystupoval ako nezávislý poslanec, vystúil z SDKÚ-DS) 84 hlasmi až na druhý pokus. Vystriedal tak Milana Hanzela. Neúspešným kandidátom bol Ján Bernát, ktorého navrhol Tibor Cabaj (HZDS). Na návrh Jírka Malchárka (ANO) kandidoval aj Vojtech Ernest, ktorý bol neskôr stiahnutý.
Okolo voľby GP boli problémy, čo ho dôkazom bolo rozdelene koalície v zmysle  vyjadrucúcej podpory kandidátovi na GP. KDH, SMK, ANO a nezávislí poslanci okolo Ivana Šimka podporovali Dobroslava Trnku. SKDÚ-DS podporovalo Jána Bernáta.

To, či SDKÚ-DS ne/volilo pána Trnku nemôžeme so 100% istotou potvrdiť alebo vyvrátiť. Keďže voľba generálneho prokurátora bola tajná.
Podľa denník SME v roku 2003 Trnkovi vyjadrili podporu KDH, SMK, Smer, ANO, KSS a nezávislí poslanci okolo Ivana Šimka. Teda aj vtedajšia opozícia.


Dátum zverejnenia analýzy: 09.01.2011
success
error