DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

...keď bolo zastavené trestné stíhanie vo veci, veci, alebo teda odmietnuté, nepamätám si presne, v ktorom štádiu to bolo zastavené v prípade politickej strany Smer... Bola tlačová konferencia, rozšuľoval sa tam policajný prezident na adresu politických strán, to znamená robil politiku.

R. Kalinák vs. D. Lipšic - 10.01.2011
Zavádzajúce

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik 6. decembra 2010 zastavil trestné stíhanie v kauze financovania Smeru. Trestné stíhanie zastavil bez toho, aby bola skúmaná pravdivosť nahrávky s hlasom podobným Ficovmu a podpisy na zmluve, ktorú predložil médiám bývalý poslanec Smeru Hanzel.

8. decembra 2010 mal D. Trnka tlačovú besedu, ktorý tak reagoval na medializovanú snahu koalície zverejniť voľbu gen. prokurátora, na ktorej obvinil ministra vnútra, jeho štátneho tajomníka a prezidenta policajného zboru z ovplyvňovania vyšetrovateľky.  „Opýtajte sa pani vyšetrovateľky, či ju navštívil pán doktor Lipšic alebo pán doktor Spišiak," povedal.

 

Niekoľko hodín nato nasledovala tlačová beseda ministra vnútra, na ktorej vystúpil aj jeho štátny tajomník a aj prezident polície. J. Spišiak sa na tejto besede tiež vyjadril, že: „špeciálny prokurátor v uznesení uviedol, že ide o falošné dokumenty. Urobil to len na základe vyjadrení dotknutých osôb." Podľa neho už „teraz nie je možné zistiť, či sú to falzifikáty, alebo kompilácie. Ďalej bude možné len špekulovať a vytvárať rôzne teórie, ktoré nikdy nebudú objektívnou pravdou."
Motiváciou Spišiaka urobiť tlačovku bola pravdepodobne skôr potreba vyjadriť sa k obvineniam zo strany Trnku, ako ku zastaveniu prešetrovania financovania Smeru.

Dátum zverejnenia analýzy: 09.01.2011
success
error