DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Lipšic

Nová väčšina

Tuná nešlo o policajnú akciu. Polícia len sledovala kamión.

R. Kalinák vs. D. Lipšic - 10.01.2011
Zavádzajúce

Minimálne špedičná firma tvrdí podľa SME opak: "Vozidlo aj šoféra tureckí policajti zadržali 24. decembra. Špedičná firma opäť kontaktovala odosielateľa tovaru, ktorý napokon priznal, že išlo o vopred pripravenú akciu."

"Išlo o vopred pripravenú policajnú akciu, do ktorej bolo zapojené Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko. Dohľad nad priebehom mala európska jednotka pre súdnu spoluprácu Eurojust. V závere nastali komplikácie a akcia bola zmarená."

SITA z dňa 30. decembra 2010: "Slovenská polícia zachytila už na jeseň informáciu, že nadnárodná zločinecká skupina chce dostať cez naše územie ukradnutý drogový prekurzor do Turecka, odkiaľ sa mal späť vrátiť heroín. Podľa šéfa slovenskej polície Jaroslava Spišiaka preto naplánovali so súhlasom a pomocou partnerských polícií medzinárodnú akciu, pri ktorej monitorovali dodávku."

Aj keď teda platia skutočnosti uvedené aj vyššie, teda, že polícia sama nič neobjednávala, neiniciovala atď., po tom, ako ku objednávke došlo, sa k nej pridala aj polícia- šlo teda o policajnú akciu, minister ju dokonca aj sám pomenuváva (tzv. kontrolovaná dodávka podľa Trestného poriadku).

Dátum zverejnenia analýzy: 09.01.2011
success
error