DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Prvá kauza alebo jedna z prvotných, pri ktorých sa začali tieto témy bolo privilégium, malá kauza ministerky Tomanovej oproti tomu, čo dnes sa deje milióny protizákonne použité. Dnes už ide o miliardy a už ako keby to muselo byť na Slovensku, že tak sa vládne, tak sa gazduje. 12 ministrov odišlo z vlády. Skoro všetci pre nekompetentnosť alebo podozrenia z korupcie, z klientelizmu.

Ján Figel - 27.12.2010
Pravda

Vládu Roberta Fica opustilo dvanásť ministrov. Prehľad odstúpivších do mája 2009 zverejňuje portál tvnoviny.sk:

Miroslav Jureňa (HZDS) odstúpil pre podozrivé prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde, František Kašický (SMER-SD) kvôli miliardovým tendrom na upratovanie, Ivan Valentovič (SMER) podal demisiu z osobných dôvodov, Jaroslav Izák (SNS) odstúpil za sporné dotácie na ochranu životného prostredia, Zdenka Kramplová (HZDS) za miliónové dary pre HZDS, Ján Kubiš (Smer-SD) sa stal tajomníkom Európskej hospodárskej komisie OSN v Ženeve, Marián Janušek (SNS) za miliardový tender na ministerstve životného prostredia a Ján Chrbet za spornú zmluvu na predaj prebytočných emisných kvót oxidu uhličitého.

Štefan Harabin (HZDS) sa stal v auguste 2009 predsedom najvyššieho súdu, Viliam Turský bol odvolaný za kontroverzné obchody a tendre, ktoré sprevádzali rezort životného prostredia. Stanislava Becíka stiahlo materské HZDS bez udania bližších dôvodov v septembri 2009. Posledným odvolaným ministrom je Igor Štefanov (SNS), pre nástenkový tender na ministerstve výstavby. Z dvanástich ministrov osem odstúpilo za kauzu súvisiacu s plytvaním verejných peňazí.

Odstúpilo dvanásť ministrov a ôsmi pre korupciu alebo klientelizmus. Sú to skoro všetci? Je to na hrane, ale uznávame to.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.04.2010
success
error