DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Myslím to tak, svedčia o tom napríklad medzinárodné porovnania, ktoré hovoria, tu je renomovaná inštitúcia, ktorá sa volá Transparency International, ktorá zhŕňa všetky nezávislé pozorovania a merania o korupcii, ktoré ukazujú, že za vlády pána Mečiara, to sú tieto červené stĺpce hore, bola na Slovensku veľmi vysoká korupcia. Za vlády Mikuláša Dzurindu korupcia klesala, to sú tie modré stĺpčeky. A za vlády Róberta Fica dosahuje v posledných rokoch ešte vyššiu úroveň ako to bolo v deväťdesiatych rokoch...

Ivan Mikloš vs. Vladimír Meciar - 27.12.2010
Nepravda

hodnoteniu TI: Mikloš správne uvádza, že ide o súhrn hodnotení, nejde však o priame meranie „veľkosti“ korupcie, ale o jej vnímanie. Pre porovnanie hodnôt pomôže nasledujúci obrázok od TI:


Zdroj: Transparency.sk

Čo sa týka deväťdesiatych rokov, k dispozícii sú ešte rebríčky z rokov 1995 (.pdf), 1996 (.pdf) a 1997 (.pdf), v ktorých sa Slovensko nenachádza.

Ako píše TI na svojich stránkach:

Podľa aktuálneho (2009) svetovo najcitovanejšieho rebríčka korupcie, Indexu vnímania korupcie od Transparency International, kleslo Slovensku skóre najviac v histórii merania od roku 1998, a to z úrovne 5,0 na úroveň 4,5. Medziročne si pohoršilo aj v poradí krajín: spadlo z 52-53. na 56-60. miesto. Slovensko sa tento rok zaradilo medzi 9 krajín s najhorším poklesom v skóre. Hodnotených bolo 180 štátov sveta. Vo vnímaní korupcie sa tak podľa skóre indexu vrátilo Slovensko štyri roky dozadu.

Mikloš nemá pravdu v tom, že úroveň vnímania korupcie je vyššia, ako tomu bolo v deväťdesiatych rokoch, napríklad už len preto, že pre väčšinu tohto obdobia údaje nemáme. (Mikloš operoval s grafmi uvedenými tiež v tomto článku, kde tiež porovnanie začína až rokom 1998, červené stĺpce znamenajú nárast vnímania korupcie).

Dátum zverejnenia analýzy: 11.04.2010
success
error