DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pál Csáky

SMK

Jediný líder politickej strany, ktorá ide teraz do volieb, ktorý podniká, ktorá má podnikanie, ktorý má vlastný kaštieľ s veľkým parkom je pán Bugár. Jeho podnikanie je v situácii vlani v roku 2009, keď situácia politická bola veľmi napätá medzi koalíciou a opozíciou, dostalo druhú najväčšiu podporu pani Tomanovej.

25.12.2010
Neoveriteľné

Béla Bugár skutočne podniká- ako uviedol v rozhovore pre Hospodárske noviny, v roku 2007 spolu s manželkou založili firmu BB & G. Podľa obchodného registra sa jedná o obchodnú, poradenskú a sprostredkovateľskú firmu.

Bugár okrem toho vlastní s manželkou kaštieľ, v ktorom podľa vlastných slov spolu so svojím partnerom len prenajíma priestory neziskovej spoločnosti Senior park, ktorá podniká v oblasti sociálnych služieb. Avšak podľa registra neziskových organizácií je jedným zo zakladateľov organizácie Senior park aj Péter Vörös, ktorý je zároveň konateľom už spomínanej Bugárovej firmy BB&G a zaujíma 10. miesto na kandidátke Most-Hid. Bugár teda nehovorí pravdu, ak tvrdí, že jeho partner len prenajíma (ak mal na mysli Pétra Vörösa).

Senior Park získala dotáciu 31 206 eur od ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. V danom roku a danej kategórii sa jednalo o piatu najvyššiu dotáciu z 259 pridelených dotácií.

Otázkou zostáva, či Béla Bugár prenajíma kaštieľ skrze firmu BB&G, alebo ako fyzická osoba. Vzhľadom na túto nezodpovedanú otázku, nemôžme zaradiť Csákyho výrok. V prípade ak firma BB&G zohrala, alebo zohráva nejakú úlohu v prenajme kaštieľa, je možné výrok označiť ako pravdivý. Ak nie, a predseda Mostu prenajíma od začiatku bez sprostredkovateľa ako fyzická osoba, tak je výrok zavádzajúci a Bugárove podnikateľské aktivity nemajú nič spoločné s prenájmom kaštieľa a dotáciami ministerstva. Béla Bugár by mal priniesť viac svetla.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.04.2010
success
error