DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Renomované agentúry hovoria o tom, že Slovensko ani zďaleka nedosiahne taký deficit ako si naplánovala súčasná vláda, ale čo je horšie, potvrdzuje sa, že bude prudko klesať hospodársky rast, ktorý bol v júni tohto roku najvyšší...

Robert Fico, Július Brocka vs. Viera Tomanová - 20.12.2010
Zavádzajúce

Isté pochybnosti o dodržaní plánovaného deficitu vyslovila agentúra Standard&Poor´s. V interpretácii SITAAgentúra konštatuje, že koaličná vláda, ktorá sa moci ujala v júli 2010, prisľúbila, že zlepší fiškálnu situáciu a deficit do roku 2013 dostane pod hranicu 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) prostredníctvom kombinácie zníženia výdavkov a opatrení na zvýšenie príjmov. Základný predpoklad S&P je taký, že vláda by mala byť schopná zmenšiť fiškálny deficit na úroveň 6 % HDP v roku 2011 a na úroveň 4 % HDP do roku 2013. Ak vláda svoje fiškálne ciele dosiahne, podporí to jej úverovú spoľahlivosť, poznamenáva agentúra. Vidí však aj riziká vrátane toho, že výkon ekonomiky bude slabší, ako sa očakáva. Ďalším možným rizikom je podľa nej nesúhlas verejnosti s navrhovanými úspornými opatreniami.


Naopak plán vlády za realistický označila misia Medzinárodného menového fondu. V správach vyjadrujúcich sa k plánu znížiť deficit sa nám nepodarilo nájsť vyjadrenie "ani zdaľeka", aké použil pán Fico. 

Nepodarilo sa nám nájsť mesačné údaje o hospodárskom raste, avšak podľa Štatistického úradu SR prvý štvrťrok 2010 dosahoval rast 4,7%, druhý štvrťrok to bolo 4,2%, tretí 3,8%. Predpokladaný rast HDP na rok 2011 podľa Eurostatu pre SR je 3%. Či ide o "prudký pokles" aj vzhľadom na predchádzajúci vývoj nevieme posúdiť.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.12.2010
success
error