DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Slota

SNS

Ale kto čo chce robiť? My stále rozprávame, my stále rozprávame, my Slováci stále chceme byť pápežskejší jak pápež. Keď pred predminulá európska komisia zložila mandát kvôli tomu, že bola skorumpovaná a bola tam dokázaná korupcia 1,8 miliardy eur, nikto nič nepovedal.

19.12.2010
Nepravda

Podobný argument J. Slota používa veľmi rád. Už v máji ho použil v jednej z politických relácií, ktorú sme hodnotili. Vtedy povedal:  Všetci hovoria o tom, jak chcú byť čistí a najčistejší. Pred 6 alebo 8 rokmi odišla celá Európska komisia. Celá Európska komisia bola zlikvidovaná, pretože zdefraudovali 8 miliard alebo koľko miliard eur. Viete, teraz pred 2 rokmi odišiel komisár pre poľnohospodárstvo, pretože zdefraudoval asi 2 alebo 4 miliardy eur.

Podobne ako vtedy aj teraz hodnotíme výrok ako Nepravdu. Je evidentné, že J. Slota nevie presne o akú sumu išlo. Komisia, ktorá odstúpila bola tá Santerova, spravila tak v marci 1999. Nebolo to ale pre defraudovanie miliárd eur, ale pre konanie francúzskej komisárky Edith Cresson. Ilegálne konanie zo strany iných komisárov sa nepotvrdilo.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.10.2010
success
error