DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Toto boli pravidlá (tajná voľba, pozn.) ktoré sme zaviedli pred 20. rokmi a my ich musíme dodržiavať. Bez ohľadu na to všetci politológovia sa vyjadrili s tým, že toto je zásadný problém.

Robert Kalinák vs. Radoslav Procházka - 19.12.2010
Zavádzajúce

Agentúra SITA uvádza: „Politológ považuje avizovanú zmenu rokovacieho poriadku za nešťastný ústup demokracii totalitným spôsobom. Nepáči sa mu, že koalícia mení vyššie demokratické princípy len preto, že sa sama nevie dohodnúť. Tajné hlasovanie v prípadoch, ako je voľba prokurátora, podľa neho má svoje opodstatnenie. Kritizuje aj zablokovanie voľby, ktoré koalícia plánuje na utorok. "Keď sa robí obštrukcia vo vlastnej koalícii, je to trápne, keďže normálne sa robia obštrukcie voči opozícii," poznamenal Kusý s tým, že je to už druhý raz, čo táto koalícia robí obštrukcie vo vnútri.“

Iné mediálne vyjadrenie politológa v tomto duchu sa nám vyhľadať nepodarilo. Mimo tento fakt, je Kaliňákove tvrdenie zavádzajúce aj preto, lebo ovytvára z politológov homogénnu skupinu ľudí s identickým názorom na problematiku. Napríklad autori tohoto webu sú politológovia a v zmene spôsobu voľby zásadný problém vo vzťahu k ústave a demokratickému zriadeniu spoločnosti nevidia. Zmena spôsobu hlasovania z tajného na verejné je Ústavou definovaným priestorom, v ktorom môže legitímne oscilovať.

Robert Kaliňák by mal byť špecifický v adresnosti vyjadrení politológov.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.12.2010
success
error