DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Treba hneď zároveň priznať, že druhej skupine matiek, ktorá je skoro dvakrát vyššia pridá mesačne 25 euro. Na druhej strane mám s tým problém. Myslím si, že určitý prvok zásluhovosti, ktorý sa, vlastne ktorý v súčasnosti v tom systéme je, že vlastne matky, ktoré pred tým boli nezamestnané alebo teda nepracovali majú nižší rodičovský príspevok ako tie, ktoré pracovali. Myslím si, že tento mechanizmus je správny.

Jozef Mikuš vs. Róbert Madej - 18.12.2010
Pravda

Agentúra SITA s odvolaním na údaje z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny informovala, že jednej, väčšej skupine, pridá 25 eur a inej, ktorá predstavuje jednu štvrtinu, uberie 66 eur.

Podľa Hospodárskych novín v súčasnosti je výška rodičovského príspevku 164,22 eur, ktorú doteraz poberalo cca 91-tisíc rodičov a 256 eur (poberateľom je rodič, ktorý boli zamestnaný a vzdal sa práce pre osobnú starostlivosť o dieťa.) ktorú poberalo 49-tisíc rodičov. Novela zákona o rodičovskom príspevku bude jednotná vo výške 190,10 eura. Rodič môže pracovať popri poberaní príspevku, pričom sa mu príspevok o starostlivosť na dieťa sa zvýši na 300 eur. To znamená, že rodič poberajúci rodičovský príspevok vo výške 256 eur, bude ukrátený o 66 eur a rodič poberajúci rodičovský príspevok vo výške 164,22 dostane o 26 eur viac.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.10.2010
success
error