DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

No, nemyslím si, že som to povedal presne takto. Skôr to bolo v zmysle takom, že a pani premiérka sa tiež takto vyjadrila, že keď by mal byť zvolený opätovne pán Trnka, že ona podá demisiu, tak v tomto (odpovedá na otázku moderátora, ktorý sa pýtal, či v minulosti pán Sulík povedal, že by kvôli voľbe generálneho prokurátora sa mohol vymeniť premiér tejto krajiny, pozn.).

Mikuláš Dzurinda, Pavol Paška vs. Richard Sulík - 17.12.2010
Pravda

Iveta Radičová možnosť svojej rezignácie pripustila napríklad pre HN a sme.sk: "Zmenu považujem za veľmi podstatnú. Je to pre mňa natoľko principiálne, že budem zvažovať ďalšie svoje pôsobenie...“. Richard Sulík k tomu dostal otázku v Na telo 31. októbra. Celá výmena prebehla nasledovne:

Zlatica PUŠKÁROVÁ, moderátorka: Dobre, možno sme v týchto úvahách už príliš ďaleko, ale napriek tomu. Hovorí sa, že Mikulášovi Dzurindovi nevonia veľmi premiérstvo Ivety Radičovej, v prípade, že Iveta Radičová by to postavila principiálne, vy si viete predstaviť aj prípadnú výmenu na poste premiéra?

Richard SULÍK, predseda strany Sloboda a Solidarita: No tak je tam niekoľko možností, ku ktorým by mohlo dôjsť, ale myslím si, že o tomto má zmysel špekulovať vtedy, až to ona principiálne postaví.

Zlatica PUŠKÁROVÁ, moderátorka: Áno, ale sú nejaké také aspoň z časti takéto úvahy reálne vo vládnej koalícii, hovoríte napríklad aj o týchto možnostiach?

Richard SULÍK, predseda strany Sloboda a Solidarita: No mám rôzne rozhovory, ale nebudem ich obsah medializovať, vravím Vám sú rôzne možnosti, ktoré môžu nastať, rôzne alternatívy.

Zlatica PUŠKÁROVÁ, moderátorka: Aj výmena premiérky?

Richard SULÍK, predseda strany Sloboda a Solidarita: No je to jedna z možností, ktorá môže nastať, áno.

Zlatica PUŠKÁROVÁ, moderátorka: Ak by zložila kôly zvoleniu pána Trnku Iveta Radičová funkciu?

Richard SULÍK, predseda strany Sloboda a Solidarita: No musíme najprv počkať, čo sa naozaj stane 4.novembra budeme hlasovať o generálnom prokurátorovi, keď v prvom kole nebude táto voľba úspešná, bude opravná voľba, tá bud zrejme ešte v ten deň, no a až potom budeme vlastne vedieť, že čo sa stalo. Bol pán Trnka zvolený, nebol, bol niekto iný zvolený atď.

Zlatica PUŠKÁROVÁ, moderátorka: Hmm to je naozaj vysoká hra patriotov. Pán Sulík je podľa Vás Iveta Radičová dobrá premiérka?

Richard SULÍK, predseda strany Sloboda a Solidarita: No tak každopádne je naša premiérka, ja si myslím, že to čo robí, robí k spokojnosti a jednoducho, viete ono všetko nejde zo dňa na deň a to vidíme aj na strane SaS, že my tiež máme x vecí, ktoré, na ktoré si musíme zvyknúť a jednoducho tie procesy nejak nastaviť a ovládať. Je len 4 mesiace po voľbách, alebo 5, to skrátka je málo na nejaké teraz dôkladné hodnotenie.

Zlatica PUŠKÁROVÁ, moderátorka: Dobre, spýtam sa ešte raz, aby to bolo naozaj jasné a čisté. Vy máte informácie, že Iveta Radičová hoci to nehovorí takto navonok, môže jednoducho postaviť svoju dôveru s voľbou alebo spojiť svoju dôveru s voľbou generálneho prokurátora?

Richard SULÍK, predseda strany Sloboda a Solidarita: No hovorím Vám, že technicky to možné je, ale je to jej rozhodnutie, čiže toto je otázka na ňu, nie na mňa.

Zlatica PUŠKÁROVÁ, moderátorka: Odhovoríte ju od toho prípadne?

Richard SULÍK, predseda strany Sloboda a Solidarita: No je to otázka na ňu, čiže nešpekulujeme o tom ako sa rozhodne pani premiérka.

Zlatica PUŠKÁROVÁ, moderátorka: Je podľa Vás voľba generálneho prokurátora na toľko dôležitá, že by prípadné zvolenie človeka, ktorý nieje v súlade s premierkyním nejakým uhlom pohľadu, mohol navodiť aj pád vlády.

Richard SULÍK, predseda strany Sloboda a Solidarita: No aj toto je skôr otázka na premiérku, kde máte ďalšie otázky, keď sa stále točíme okolo otázok, ktoré patria iným.

Radovan SLOBODNÍK, moderátor: Čiže tým vytesňovaním máte na mysli to, že koalícia nerokuje s opozíciou o skutočnom kandidátovi alebo?

Dátum zverejnenia analýzy: 07.11.2010
success
error