DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...Fakt je, že ho chcú prijať. Chcú ísť aj ďalej a máme informácie, že chcú aj rozšíriť volebné právo na občanov Slovenskej republiky maďarskej národnosti. (Slobodník: Sú oficiálne vyhlásenia, že nie. Takže...) Ale už máme zase ďalšie po včerajšku, pretože ten tlak bol naozaj veľmi veľký zo zahraničia, tak aby si Fidesz zabezpečil svoje ďalšie volebné obdobia, tak sa bude opierať aj o hlasy Maďarov, ktorí nežijú v Maďarsku, ale v iných krajinách.

17.12.2010
Neoveriteľné

Či, a v akej miere, bude zákon pokrývať aj volebné právo, nebolo dlho jasné. Preto Robert Fico mohol "mať informácie" o rozširovaní práva voliť. Napríklad dezignovaný minister zahraničných vecí János Martonyi v apríli tvrdil, že "s hlavnou otázkou právo voliť nesúvisí", ale dezignovaný podpredseda maďarskej vlády Zsolt Semjén sa ešte 5. mája nechal počuť, že "neexistuje také ako občianstvo kategórie A alebo B".

Návrh zákona nakoniec naozaj nerozlišuje rôzne kategórie občianstva. V praxi to znamená, že volebné právo na obyvateľov Slovenska nerozširuje, k nemu je potrebné mať trvalý pobyt na území Maďarska. Zsolt Semjén, ktorý zákon oficiálne predstavil v parlamente uviedol, že tento zákon nič nemení na práve voliť. (RealPlayer, 9:43)

Nie je jasné, či Fico udeľovaním práva voliť občanom Slovenskej republiky maďarskej národnosti myslel niečo iné ako udelenie občianstva. V reči podpredsedu vlády Zsolta Semjéna v maďarskom parlamente odznelo (RealPlayer, 14:00), že zákon by nemal byť diskriminačný na etnickom základe. Napríklad potomok Sasov z Maďarska, ktorý chce maďarské občianstvo, a vie po maďarsky, by naňho mal nárok. Zákon o dvojitom občianstve je teda vymedzený jazykovo, nie etnicky. Preto je rozumné sa domnievať, že podobne by na etnickom základe nebol definovaný ani volebný zákon.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.05.2010
success
error