DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...si zoberme späť, pán redaktor, vyhlásenia, ktoré robil Fidesz pred voľbami. Povedal, ak vyhráme voľby, musíme proti Slovensku postupovať tvrdšie. Sú tu aj vážnejšie vyhlásenia typu, ja si na jedno spomeniem, že Maďarsko susedí samo so sebou.

17.12.2010
Zavádzajúce

Výrok o susedení je Ficov obľúbený, použil ho tento rok dvakrát (rovnako ho použil aj minister Maďarič), vždy ale vytrhával Orbánove slová z kontextu, ktorý hovorí o pravom opaku toho, čo sa snaží naznačiť Fico: Orbán v rozhovore pre Diplomatický magazín povedal:

"Pamätajme na to, že Maďarsko je jediná krajina, ktorá susedí sama so sebou. Z hľadiska našich národných záujmov je najdôležitejšia zjednotenie, bez zmeny hraníc, s územiami, ktoré od nás boli odrezané. Európska únia práve túto možnosť ponúka členským štátom; odľahčuje hranice, vylučuje ich z každodenného života medzi členskými štátmi, preto doteraz štátnymi hranicami oddelené, administratívnymi obmedzeniami izolované, k maďarskému národu patriace, ale na území odlišných štátov žijúce, komunity môžu patriť k novej komunite, k Európskej únii."

Dátum zverejnenia analýzy: 16.05.2010
success
error