DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

A ten tlak je užitočný, pretože nie je možné, aby krajina jednostranne pri porušení všetkých pravidiel medzinárodného práva, najmä pri porušení základnej zmluvy medzi Slovenskom a Maďarskom, prijala zákon, ktorý zasahuje do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky.

17.12.2010
Zavádzajúce

Nie je pravda, že prijatie dvojitého občianstva je v nesúlade „so všetkými pravidlami medzinárodného práva“, to totiž túto problematiku nijak špecificky neupravuje- teda nie je zakázané nejakou univerzálnou zmluvou alebo obyčajou. Zmienku o občianstve, či zákaze krokov, ktoré chce Maďarsko podniknúť sa nám nepodarilo nájsť v základnej zmluve medzi Maďarskom a Slovenskom (pdf), aj keď vo všeobecnosti určite platí, že štáty nemôžu zasahovať do vnútorných záležitostí iných štátov.

(Doplnenie 31.5.2010: ako nám napísal čitateľ v diskusii, Maďarsko sa pod Dohovor podpísalo. Za chybu sa ospravedlňujeme, na našom hodnotení to ale nič nemení, keďže tento zákon podľa nás nemusí byť s Dohovorom v rozpore, pričom stále kategorické vyhlásenie, že sú porušené "všetky pravidlá" neplatí. Ak má niekto iný názor, uvítame ho v diskusii.)

Dátum zverejnenia analýzy: 16.05.2010
success
error