DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Tak teraz je tá situácia aktuálna. My sme si tú tému nevybrali. Ešte raz, pani redaktorka. Táto téma vznikla v maďarskom parlamente. My sme maďarskú kartu pred týmito voľbami nevytiahli. Vznikla v maďarskom parlamente, kde sa obhajovala Mníchovská dohoda, kde sa obhajovala Viedeňská arbitráž, kde sa hovorilo o tom, že Trianon je najhoršie čo Maďarsko postretlo. To sú veci, ktoré a nielen z úst Jobbiku, aj z úst Fidesu, z úst vládnej strany. Toto je tak vážna situácia, že napríklad aj...

17.12.2010
Zavádzajúce

O Mníchovskej dohode, či Viedenskej arbitráži reč na schôdzi, kde sa rozoberal zákon o dvojakom občianstve skutočne bola, nehovorili ale o tom poslanci Fideszu, no práve Jobbiku. O Trianone hovorili aj poslanci Fideszu.

Csaba Gyüre (realplayer), Jobbik: "Je hanbou celej Európy, že o nejakú formu nastolenia pravdy sa pokúsili len takzvané fašistické alebo národne-socialistické krajiny. V polovici 20. storočia s podporou Nemecka a Talianska prijaté prvá a druhá viedenská arbitráž... brali ohľad na etnické hranice, nie na záujmy veľmocí."

Tamás Gaudi-Nagy (realplayer), Jobbik: "Revízia priniesla značné výsledky, veď sa podarilo získať naspäť skoro polovicu odlúčených území, a to vôbec nie je hriech Nagybányského vitéza Miklósa Horthyho či Istvána Bethlena (predseda vlády v rokoch 1921-1931, pozn.), že sa tieto výsledky nepodarilo udržať, veď Mníchovská dohoda a Viedenské arbitráže boli vtedy medzinárodnoprávne platnými dohodami..."

Mária Wittner (realplayer), Fidesz: "1920 je ukrižovanie Maďarska. Neviem, či ste čítali knihu, ktorú napísal jeden rakúsky farár, otec Siegfried, Päť rán Maďarska, sakrálne spracovanie Trianonu."

Zoltán Kőszegi (realplayer), Fidesz: "Táto trauma spred 90 rokov je príčinou veľkého počtu našich súčasných problémov."

Dátum zverejnenia analýzy: 23.05.2010
success
error