DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

...je úplne logické, že sa obrátil (R. Fico, pozn.) na predstaviteľov pravicových strán, ktorí ho vyzvali, aby nerobil zásadné rozhodnutia a požiadal ich o rokovanie.

Pavol Hrušovský vs. Marek Madaric - 17.12.2010
Zavádzajúce

Najväčšou témou vyhlásení predstaviteľov Smeru tento týždeň bola výzva formujúcej sa koalície, aby vláda konala už len v nevyhnutných prípadoch. Táto výzva odznela 15. júna pri podpise deklarácie štyroch pravicových strán. Aktuálne.sk o nej referuje takto:

"Elementárnou slušnosťou je prestať po voľbách rozhodovať a podpisovať zmluvy. Nepredpokladám, že by sa niekto správal spôsobom, ktorý je hrubo neetický, nazdáva sa Radičová. Predseda KDH Ján Figeľ však aj napriek optimizimu Radičovej vyzval odchádzajúcich členov vlády, aby neprijímali rozhodnutia, ktoré nie sú nevyhnutné a ktoré môžu Slovensko zaťažiť finančnými či inými záväzkami. ‚Vláda by tiež nemala prijímať personálne rozhodnutia, ktoré patria budúcej vláde. Mám na mysli napríklad vysielanie diplomatov,‘ doplnil Figeľ pre Aktuálne.sk."

Váhali sme, či tento výrok hodnotiť ako pravdivý. Keby odzneli len Radičovej slová, mal by k tomu bližšie. Figeľ však rozprával len o krokoch, ktoré nie sú nevyhnutné. Ak príjmeme argumentáciu vlády, že podpis EFSF nevyhnutný je, tak ho môžme považovať za konzistetný s Figeľovím výrokom.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.06.2010
success
error