DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Ak dovolíte, samozrejme, že to bude zverejnené, budú zverejnené aj výsledky tohto auditu a oháňať sa verejným obstarávaním, vo verejnom obstarávaní, verejným obstarávaním prešiel aj tender na diaľničné mýto. Kde najdrahšia ponuka o 6,5 miliardy korún drahšia ako iné ponuky...

Richard Sulík vs. Pavol Paška - 16.12.2010
Pravda

Mýtny tender prebehol verejným obstarávaním. Ako zhŕňa napríklad SME: Tender vyhralo konzorcium SkyToll (vtedy ešte pod názvom SanToll), ktoré prišlo s ponukou 852 miliónov eur. Tendra sa zúčastnilo aj konzorcium Slovakpass s ponukou 630 miliónov eur. Spoločnosť Slovakpass, ako aj všetky ostatné spoločnosti s lacnejšími ponukami, boli vylúčené Národnou diaľničnou spoločnosťou pre „podozrivo nízku cenu“. Rozdiel medzi najlacnejšou a najdrahšou ponukou presahuje 6,5 miliardy korún.

Európska komisia neuznala ani jeden z dôvodov, pre ktorý bola spoločnosť Slovakpass vylúčená z mýtneho tendra. Podľa komisára pre vnútorný trh Charlie McCreevy nie je možné, aby Národná diaľničná spoločnosť vylúčila Slovakpass z dôvodu neobvykle nízkej ponuky.


Dátum zverejnenia analýzy: 12.09.2010
success
error