DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Takýto podvod nebol nikdy spáchaný ako bol. Počkajte. Takýto podvod nebol nikdy spáchaný pokiaľ ide o predreferendovú kampaň.

Daniel Lipšic vs. Dušan Caplovic - 15.12.2010
Nepravda

Nie je úplne zrejmé ako predseda Smeru definuje predreferendovú kampaň (vzhľadom k tejto skutočnosti výrok nehodnotíme), ale v súvislosti s referendom bol v minulosti „spáchaný“ väčší podvod. V roku 1997 poverilo HZDS podporované SNS prezidenta vypísaním referenda s otázkami či sú či sú ľudia za vstup do NATO, či chcú, aby boli rozmiestnené jadrové zbrane na našom území a či sú za rozmiestnenie vojenských základní na našom území. V predreferendom období sa tiež konala petičná akcia vtedajšej opozície za vypísanie referenda o priamej voľbe hlavy štátu.

Prezident Michal Kováč sa rozhodol spojiť tieto otázky do jedného referenda, ale vtedajší minister vnútra Gustáv Krajči do referenda zasiahol a vyškrtol otázku vtedajšej opozície. Nakoniec sa referendum konalo 23. - 24. mája 1997 a referendové lístky boli distribuované bez otázky o priamej voľbe a Ústredná komisia pre referendum zkonštatovala, že referendum bolo zmarené. Neskôr vtedajší premiér Vladimír Mečiar dal amnestiu ľuďom, ktorí sa podieľal na zmarení.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.09.2010
success
error