DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ak mám dobré údaje, ja sa ospravedlňujem, ak tie údaje nie sú dobré, ale pamätám si veľmi dobre, že účasť v tomto referende, ktoré organizovalo Združenie robotníkov Slovenska bola nad 40%, opakujem nad 40%. Ak si teraz zoberieme, že 23% alebo 22,8% reprezentuje nejakých 900 tisíc voličov, tak nad 40 % môžme hovoriť o 1,8 až 2 miliónov voličov a títo ľudia prišli do referenda a v absolútnej väčšine povedali, že nesúhlasia s privatizáciou strategických podnikov.

Daniel Lipšic vs. Dušan Caplovic - 15.12.2010
Pravda

Robert Fico hovoril pravdu a tohto referenda sa naozaj zúčastnilo vyše 40% oprávnených voličov, presný počet bol 44,06%. A pri vtedajšom počte všetkých (4 023 191) oprávnených voličov, môžeme hovoriť o takmer 1,8 voličoch. Referendum malo takú vysokú účasť nepochybne aj z toho dôvodu, že sa konalo zároneň s parlamentnými voľbami 25. - 26. septembra 1998. Presné znenie otázky, o ktorej mohli voliči hlasovať, bolo:

"Ste za to, aby Národná rada Slovenskej republiky prijala ústavný zákon, ktorým sa zakáže privatizácia týchto strategických podnikov:

1. Západoslovenské energetické závody, š.p., Bratislava,

2. Stredoslovenské energetické závody, š.p., Žilina,

3. Východoslovenské energetické závody, š.p., Košice,

4. Slovenský plynárenský priemysel, š.p., Bratislava,

5. Slovenské elektrárne, a.s., Bratislava,

6. Transpetrol, a.s., Bratislava?"


Iniciátorom referenda bolo HZDS, ktoré vyzbieralo podpisy pod petíciu na vypísanie referenda o neprivatizácii strategických podnikov, kedže v parlamente návrh na vypísanie referenda neprešiel. Referendom chceli dosiahnuť prijatie ústavného zákona o neprivatizovaní týchto podnikov a to tri roky potom, čo na Slovensku prebiehala privatizácia ľuďmi blízkymi vládnym stranám a po privatizovaní niektorých strategických podnikoch (Nafta Gbely atď.).

Dátum zverejnenia analýzy: 19.09.2010
success
error