DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ale, ale zatiaľ, viete, všetci hovoria údajne, podľa všetkého a tak. Zatiaľ nevidím nejaké rozhodnutia, ktoré by povedali, že tie údajné informácie sú alebo nie sú pravdivé. Ja vám dám teda protiinformáciu, ak dovolíte, keď sa takto bavíme. Hovorí sa teraz veľa o tých eurofondoch. Pýtam sa, prečo napríklad nekomunikujete slovenskej verejnosti fakt, že v roku 2006, keď sme nastúpili do vlády, Európska komisia zastavila čerpanie európskeho sociálneho fondu na dva roky preto, lebo bolo zle s ním nakladané za vlády Mikuláša Dzurindu a ministrovania pani Radičovej.

Robert Fico - 15.12.2010
Nepravda

 Mýtny tender, ktorý prebehol verejným obstarávaním vyhralo konzorcium SkyToll (vtedy ešte pod názvom SanToll). Konzorcium prišlo s ponukou 852 miliónov eur. Tendra sa zúčastnilo aj konzorcium Slovakpass s ponukou 630 miliónov eur. Spoločnosť Slovakpass, ako aj všetky ostatné spoločnosti s lacnejšími ponukami, boli vylúčené Národnou diaľničnou spoločnosťou pre „podozrivo nízku cenu“. Rozdiel medzi najlacnejšou a najdrahšou ponukou presahuje 6,5 miliardy korún. Európska komisia neuznala ani jeden z dôvodov, pre ktorý bola spoločnosť Slovakpass vylúčená z mýtneho tendra. Komisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy naopak naznačuje, že mohlo dôjsť k manipulácii. Podľa neho nie je možné, aby Národná diaľničná spoločnosť vylúčila Slovakpass z dôvodu neobvykle nízkej ponuky.

Rovnako Európska komisia už koncom roku 2009 rozhodla, že nástenkový tender preplatený nebude. Brusel vyhodnotil tento tender ako dostatočne netransparentný a stopol jeho preplatenie. Čiastku 11 miliónov eur pre víťaza sporného tendra, tak bude musieť zaplatiť Slovensko.

Dátum zverejnenia analýzy: 14.11.2010
success
error