DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Paška

SMER-SD

...kedy nielen kvôli imunite, nielen kvôli konfliktu záujmov, ktorý tiež poletoval, ale aj kvôli niektorým praktickým riešeniam som hovoril: pôjdeme zriadiť komisiu pre ústavu a v rámci toho pripravme širší rozsah novely alebo zmien v ústave tak, ako sa na tom zhodne celé politické spektrum, pretože ani my sme nemali 90 ľudí. Nebola na to vôľa, dnešná koalícia, vtedy opozícia striktne odmietala o čomkoľvek sa baviť a vždy prichádzala s návrhom, aby sa obmedzila imunita.

Pavol Paška vs. Béla Bugár - 15.12.2010
Pravda

Smer nie len chcel vytvoriť komisiu, ale ju aj reálne vytvoril. Zriadenie komisie bolo parlamentom schválené koncom marca 2007 výhradne koaličnými poslancami. V predkladacej správe (pdf) k zriadeniu komisie sa píše, že členmi majú byť dvaja poslanci z každého poslaneckého klubu, odborní konzultanti („významné osobnosti z oblasti ústavného práva“), po jednom členovi , ktorého navrhne prezident Slovenskej republiky, vláda Slovenskej republiky, predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky a predseda Slovenskej akadémie vied. Cieľom Komisie malo byť vytvorenie priestoru „pre politickú a odbornú diskusiu o možnom vývoji ústavy, ústavných zákonov a rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky s cieľom a ambíciou sústredenia poznatkov rozvoja v oblastiach spoločenského a ústavnoprávneho systému, zhromažďovania a systemizovania novelizačnej matérie.“ Výsledkom jej fungovania mali byť „nové požiadavky na ďalší rozvoj demokracie a spoločnosti , jej fungovanie … zhmotnené v legislatívnej podobe.“

Na prvé zasadnutie Komisie predkladal Pavol Paška svoju novelu, ktorá chcela zrušiť poslaneckú imunitu, na čo reagovala SNS stiahnutím svojich poslancov z tejto Komisie. Dôvodom malo byť, že Paška chcel „riešiť problematiku zúženia poslaneckej imunity bez súhlasu všetkých koaličných partnerov v komisii“.

Opozícia sa na práci komisie nezúčastňovala, považovala ju za zbytočnú, najmä pre chýbajúce kompetencie.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.10.2010
success
error