DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

...keď som hovoril o Maďarsku, tak som hovoril práve že oni to riešili len s Medzinárodným menovým fondom. Keď som hovoril o Lotyšsku, tak som hovoril, že práve že oni to riešili s Medzinárodným menovým fondom a bankami. A bankami. Tu je problém, že 30 miliárd zo 110, čiže menšinu, sa ide riešiť s Medzinárodným menovým fondom. Ale 80 miliárd eur ideme zaplatiť krajiny eurozóny, ktoré s tým nič nemali, ktoré za to neniesli zodpovednosť...

14.12.2010
Nepravda

K Maďarsku a Lotyšsku sme už písali vyššie, presné čísla o podiele bánk na pomoci Lotyšsku sa nám nájsť nepodarilo, neskôr v relácii ale Mikloš hovorí, že banky Lotyšsku počas krízy požičiavať prestali. Podľa článku na eTrende z júna 2009 tých peňazí banky na požičiavanie príliš veľa nemali:

"Na trhu jednoducho nie sú peniaze, povedal pre Bloomberg Andris Larins z Nordea Bank AB. Dodal, že to vzhľadom na okolnosti nie je vôbec prekvapujúce: banky potrebujú peniaze samé pre seba a trh je vystresovaný ešte aj z nadchádzajúcich volieb a rečí o možnej devalvácii latsu."

Dátum zverejnenia analýzy: 09.05.2010
success
error