DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Vláda pripravovala v legislatíve viacero opatrení, ktoré skôr pomáhajú aj rodinám, rodinám s deťmi už či z hľadiska rovnocenného zaobchádzania, aby neboli diskriminované, alebo z hľadiska času v rámci ktorého sú mamičky napríklad po materskej dovolenke chránené zo zákona.

Jozef Kollár vs. Peter Kažimír - 10.12.2010
Pravda

Parlamentom prešli viaceré zmeny, ktoré sa dotknú mamičiek s malými deťmi. A ktoré je možné interpretovať ako zmeny podporujúce rovnocenné zaobchádzanie.

Podľa servera aktualne.sk bude materská dovolenka od nového roka dlhšia o šesť týždňov oproti súčasným 28 týždňom. Výška príspevku by sa z terajších 55 percent platu mala zvýšiť na 60 percent.

Matky dostanú od januára budúceho roka jednotný rodičovský príspevok, čo odstráni diskrimináciu v tejto oblasti, keď v súčasnosti sú výšky príspevku závislé od odpracovaných dní matky, a to 164,22 a 256 eur. Po novom dostanú mamičky jednotných 190,1 eura mesačne. Zvýšenie o takmer 26 eur sa bude týkať až troch štvrtín prípadov, len štvrtine sa tento príspevok zníži o 66 eur.

Súčasťou pozmeňujúceho návrhu je aj predĺženie poberania materskej pre náhradných rodičov. Náhradný rodič bude môcť poberať materskú do troch rokov, v súčasnosti má nárok len na osem mesiacov poberania dávky.

Keď sa matka vráti po rodičovskej späť do práce, musí jej zamestnávateľ poskytnúť rovnaké pracovné miesto. Po novom ale bude mať nárok aj na rovnaké práva. Týka sa to aj platu.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.12.2010
success
error