DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Iveta Radičová

SDKÚ-DS

...riešil pán štátny tajomník tým, že sám predtým, ako boli zmluvy zverejnené, predtým, ako sa tomu začali venovať médiá, túto zmluvu sám zrušil.

09.12.2010
Pravda

Rovnako ako premiérka Iveta Radičová, tak aj Richard Sulík uznal, že v čase podpisu poslednej zmluvy na 8100 eur išlo o konflikt záujmov.

"Môj názor je, že pri tej poslednej zmluve konflikt bol, ale opakujem, že len čo sa o nej Martin Chren dozvedel, tak zariadil jej vypovedanie. Nedošlo teda k jej plneniu a ani k platbe.“ Predseda SaS priznal, že zmluva nemala byť podpísaná, no dodáva, že "keď sa to Martin Chren dozvedel, tak ju vypovedal. To je čisté konanie, určite to nie je dôvod na odstúpenie."

Spoločnosť Hayek Consulting podpísala v júli tohto roka zmluvu na 8100 eur s Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania. Tá patrí pod ministerstvo hospodárstva, ktorému šéfuje Juraj Miškov (SaS) a jeho štátnym tajomníkom je Chren. Štátni tajomníci odišli z firmy až po podpísaní kontraktu. Chren tvrdí, že po vstupe do vysokej politiky prácu firmy nesledoval a keď zistil, že to bolo podpísané, požiadal kolegov, aby zmluvu vypovedali. Zmluva bola vypovedaná dňa 16. augusta. Ako prvý na kauzu upozornil Pavel Sibyla 3. septembra v eTrende. Na zákazku, ktorú dostala firma Hayek Consulting už po voľbách upozornil 17. septembra Matúš Burčík zo SME. Teda v dobe, kedy už firma od zmluvy odstúpila a rovnako aj obaja štátni tajomníci neboli spolumateľmi firmy.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.10.2010
success
error