DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Tam sú potom aj výroky súčasného, síce opozičného lídra, ale takmer s istotou budúceho premiéra, ktorý spolu aj so svojim spolupracovníkom Zsolt Némethom aj nedávno hovoril o tom, že Maďarsko susedí so sebou samým alebo dávnejšie, že to, čo rozťal treba opäť spojiť a potom samozrejme sú tam aj niektoré konkrétne akty aj súčasnej vlády...

09.12.2010
Pravda

Výrok Viktora Orbána je potrebné dať celý a keďže je dlhší obmedzíme sa len na slovenskú verziu. Jeho pôvod môžete nájsť tu.

"Pamätajme na to, že Maďarsko je jediná krajina, ktorá susedí sama so sebou. Z hľadiska našich národných záujmov je najdôležitejšia zjednotenie, bez zmeny hraníc, s územiami, ktoré od nás boli odrezané. Európska únia práve túto možnosť ponúka členským štátom; odľahčuje hranice, vylučuje ich z každodenného života medzi členskými štátmi, preto doteraz štátnymi hranicami oddelené, administratívnymi obmedzeniami izolované, k maďarskému národu patriace, ale na území odlišných štátov žijúce, komunity môžu patriť k novej komunite, k Európskej únii."


Druhú časť výroku o „roztínaní“ si v origináli môžete prečítať tu.

V preklade Orbán povedal: "Dvadsať rokov žije Maďarsko, a snáď aj ostatné stredoeurópske krajiny, v období prechodnosti. Unavili sme sa, naše sily spotrebovala skutočnosť, že v tomto období existovala minulosť a prítomnosť, dokonca proti sebe neustále bojovali. Sem, medzi znaky prechodnosti, rátam aj maďarské referendum o dvojitom občianstve (pozn.: z roku 2004, neúspešné kvôli nízkej účasti). V období prechodnosti sa objavil aj náš spoločný sen, spojenie roztrhaného národa ponad hranice. Referendum bolo hriechom aj výsledkom síl starého sveta. Hriech nesie so sebou trest, klamstvá sa odhalili, politická mapa v Maďarsku sa preskupila, a strany zapierajúce zahraničných Maďarov sa scvrkli. Hviezdy sú dobre nastavené na to, aby sme s výhrou vo voľbách toto prechodné obdobie uzavreli, a posunuli dopredu vec spojenia maďarského národa ponad hranice."

Dátum zverejnenia analýzy: 14.03.2010
success
error