DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Ale a to je na tom to najhoršie. Čo je to potom za politizáciu generálnej prokuratúry, keď premiérka jednej krajiny povie, že keď bude zvolený iný, ako jej favorizovaný kandidát, ona odstúpi. Veď to nie je súčasťou výkonnej moci. Prokuratúra nie je súčasťou výkonnej moci a prokurátora práve má byť nezávislá. Akonáhle prokurátor je zvolený aj hlasmi koalície aj opozície, je teda evidentné, že nebude mať žiadny záujem nadŕžať jednej strane, zakrývať prípady jednej strany a naopak, úmyselne vyšetrovať prípady druhej.

Robert Kalinák vs. Gábor Gál - 03.12.2010
Zavádzajúce

Iveta Radičová nepovedala, že ak nebude „zvolený iný ako jej favorizovaný kandidát“ tak odstúpi. Povedala, že ak bude zvolený súčasný prokurátor tak odstúpi. Kým v prípade Kaliňákovej interpretácie ide o navodenie dojmu, že Radičová pretláčala na tento post nejakého vlastného kandidáta (za účelom politizovania prokuratúry), podľa jej slov šlo o zvolenie hocikoho, len nie Trnku, Ako napísala SITA:

"Iveta Radičová pohrozila odchodom z funkcie, ak bude Dobroslav Trnka opätovne zvolený za generálneho prokurátora.
"Zmenu považujem za veľmi podstatnú a je to pre mňa natoľko principiálne, že budem zvažovať svoje ďalšie pôsobenie," povedala premiérka. Na otázku, či by zložila funkciu, odpovedala: "Trošku predbiehame, ale porozumeli ste správne."


Vzhľadom na fakt, že Radičová nezložila svoju funkciu po tom, ako kandidát koalície nebol zvolený (a nebol ani opäť zvolený Trnka), môžeme Kaliňákovu interpretáciu považovať za zavádzanie.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.11.2010
success
error