DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Tvrdí dnes opozícia, že ceny plynu pre domácnosť treba zvýšiť, aby plyn pre domácnosti nevytváral straty.

Predseda vlády o aktuálnych témach - 15.09.2013
Nepravda

Tak ako uvádzajú dané výroky nižšie, predstavitelia opozície sa vyjadrovali k nízkym cenám plynu, no nie k ich zvýšeniu v súvislosti so zmenšením straty. Slová Bélu Bugára ako aj Juraja Miškova pochádzajú z doby po konkrétnej debate, zatiaľ čo Richard Sulík a Ivan Mikloš sa k problematike vyjadrili ešte pred diskusiou. Práve oni sa vôbec nevyjadrovali k zvýšeniu cien plynu aby sa tak vykryla strata a preto môžeme považovať daný výrok za klamlivý. 


Richard Sulík tvrdí, že "ceny sú z politických dôvodov nastavené príliš nízko" a že jednotkové ceny uvedené v zmluve z Gazpromom sú naopak vyššie. 

Béla Bugár sa vyjadril, že "lacný plyn pre všetkých bude znamenať aj lacný plyn pre bohatých, opozícia navrhuje adresne dotovať plyn pre sociálne slabších".

Podobný názor má aj Juraj Miškov, ktorý si myslí, že premiér by mal nastaviť "podporné sociálne tarify pre tých, ktorí to potrebujú a deregulovať cely plynu na trhovú úroveň pre bohatých". 

Ivan Mikloš vidí v nízkych cenách plynu "dotovanie vybraných podnikov vládou". 
Ten taktiež tvrdí, že narastajúca strata a nevýhodnosť pre štát súvisí aj s "avizovaným držaním ceny pod úrovňou nákladov". Podľa Mikloša, "umelo nízko držané ceny jednej energetickej komodity narúšajú konkurenčné prostredie a navyše vyvolávajú iracionálne stimuly s vysokými priamymi aj nepriamymi nákladmi a dôsledkami".



Dátum zverejnenia analýzy: 15.09.2013
success
error