Veď moja vláda bola principiálne proti privatizácii. Sprivatizovali sme my niečo v rokoch 2006 - 2010?
16.09.2013
Zavádzajúce
Prvá vláda Roberta Fica sa skutočne dá nazvať "principiálne" proti privatizácii, čo vychádza napríklad z jednoznačného stanoviska v programovom vyhlásení. Avšak, odpoveď na rečnícku otázku, ktorú Fico kladie je kladná - aj počas tejto vlády prebehlo niekoľko privatizačných projektov. Predaná bola napr. prešovská tepláreň. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.
V programovom vyhlásení(.pdf) prvej Ficovej vlády sa o privatizácii píše nasledovné:
"Vláda SR nebude pokračovať v privatizácii a v doprivatizácii majetkovej účasti štátu v strategických podnikoch. Vláda určí, ktoré podniky a inštitúcie sú z hľadiska národno-štátnych záujmov strategické. Vláda SR rešpektuje výsledok privatizácie a garantuje nemennosť podmienok v privatizovaných podnikoch, ak sa proces privatizácie uskutočnil v súlade so zákonom. V strategických podnikoch s majetkovou účasťou štátu bude vláda SR dôrazne uplatňovať záujmy štátu."
3. júla 2007 vyšiel v denníku SME článok hodnotiaci prvý rok vlády, v ktorom sa píše, že počas roka 2006 vláda zrušila privatizáciu Nákladnej železničnej spoločnosti Cargo, rozhodla o zastavení privatizácie bratislavského letiska, rozhodla o nepredajnosti štátnych lesov a rozhodla taktiež o vypovedaní zmluvy týkajúcej sa predaja Gabčíkova.
11. decembra 2008 v denníku Pravda vyšiel článok, v ktorom sa hovorí o zmene právnej formy nemocnice ministerstva vnútra(príspevková organizácia štátu) na Nemocnicu svätého Michala(akciová spoločnosť)s tým, že 100% akcií by mal v rukách štát. Avšak návrh ministra vnútra Kaliňáka nevylučoval odpredaj časti akcií súkromným investorom takže ako sa v článku píše, jedná sa o pokus tichej privatizácie. Tento návrh schválila vláda.
19. februára 2010 denník Pravda vydal článok o odobrení privatizácii prešovskej teplárne premiérom. "„V predaji daného majetku teplárne nevidím problém,“ uviedol včera Fico." Predaj prebehol už v januári 2012.
Prešovské teplárne patrili pod Košické teplárne a 100 % vlastníkom Košických teplárni je FNM.
"Novým majiteľom kotolne v Prešove za 980 tisíc eur sa stala od 1. januára 2010 akciová spoločnosť Spravbytkomfort Prešov. Akcionármi prešovskej firmy sú mesto Prešov, ktoré vlastní 45-percentný podiel a rakúska energetická spoločnosť Energiecomfort Wien, patriaca do holdingovej skupiny mesta Viedeň, ktorá drží zvyšok akcií."