DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

A samozrejme strojnásobujeme limity, čiže výčitky od niektorých kandidátov, že to je málo, ma zaskočili, pretože to zvyšujeme trojnásobne, ako to kedysi bolo.

Politická /ne/kultúrnost a volebné zákony - 09.09.2013
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý, pretože je pravdou, že limit sa strojnásobuje. A. Kisk, jeden z kandidátov, označil limit za nízky. Ostatní kandidáti sa priamo nevyjadrovali k samotnej výške limitu.

Podľa paragrafu 16 pôvodného znenia Zákona o spôsobe voľby prezidenta Slovenskej republiky, o ľudovom hlasovaní o jeho odvolaní, mohol prezidentský kandidát na svoju predvolebnú kampaň vynaložiť 132 775 eur, novela zákona tento limit zvyšuje na 500 000 eur., tj limit sa navýši dokonca viac ako trojnásobne. 

Prezidentský kandidát Kiska povedal, že výška limitu je malá. 

Blog A. Kisku, 18. júla 2013:

"Novo pripravovaný volebný zákon stanovuje finančný limit na volebnú kampaň päťstotisíc eur. Na oslovenie vyše štyroch miliónov voličov smiešne málo. Politici majú zadarmo mediálny priestor za desiatky miliónov eur."

Ostatní kandidáti sa nevyjadrili, že limit na prezidentskú kampaň považujú za nízky. Procházka sa vyjadril, že novo stanovený limit nevyužite a minie výrazne menej. 

Dátum zverejnenia analýzy: 08.09.2013
success
error