DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Lucia Žitňanská

MOST-HÍD

Strana Smer zamietla na tejto schôdzi hlasovaním návrh na všeobecnú rozpravu. Bola v pléne novela rokovacieho poriadku.

Politická /ne/kultúrnost a volebné zákony - 09.09.2013
Pravda

Je pravdou, že novela rokovacieho poriadku bola zamietnutá poslaneckým klubom SMER-SD, keď až 81 poslancov hlasovalo proti novele. Bez podpory poslancov SMER-SD novela nemohla byť schválená, opozícia nemá dostatok hlasov.

Národná rada Slovenskej republiky hlasovala dňa 3.9. 2013 počas 23. schôdze NRSR o novele zákona v rámci prvého čítania, ktorou sa dopĺňa zákon NRSR č. 350/1996 Z.z. o rokovacom poriadku NRSR.

Primárnym bodom novely bolo zavedenie všeobecnej rozpravy, ktorá je v návrhu novely zákona definovaná ako "rozprava o aktuálnych spoločensko-politických témach. Všeobecná rozprava sa zaradí do programu schôdze národnej rady vždy po skončení hodiny otázok s výnimkou prípadu, ak je po skončení hodiny otázok zaradený bod programu schôdze národnej rady určený na interpelácie, a trvá najviac dve hodiny."

Hlasovania sa zúčastnilo 143 poslancov, z toho 86 hlasovalo proti, čo znamená, že zákon bol odmietnutý. Za hlasovalo len 34 poslancov. Opozícia má 67 hlasov, na prijatie zákona nadpolovičnou väčšinou potrebovali až 72 hlasov. Bez podpory poslancov za SMER-SD schválenie novely nebolo možné.

Poslanci strany SMER-SD v drvivej väčšine hlasovali proti návrhu, t.j. z celkového počtu 83 nepodporilo zákon 81, pričom Dušan Muňko sa zdržal hlasovania a Dušan Galis nehlasoval. Ostatných päť poslancov hlasujúcich proti zákonu boli nezávislí, resp. nie členmi žiadneho z poslaneckých klubov v NRSR.

Z toho vyplýva, že jediný poslanecký klub, ktorého poslanci nepodporili návrh zákona, boli poslanci SMERU-SD, v celkovom počte 81 ich poslancov, čo je predstavuje bez dvoch poslancov celý poslanecký klub SMER-SD.

Dátum zverejnenia analýzy: 08.09.2013
success
error