DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Čo som ja tam pozrel, tak citoval denník, ktorý robil prieskum v reštauráciách vo všetkých a jedna z tých reštaurácií zhodou okolností patrí pánovi Hlinovi, vyčítali mu, že nalieval mladistvým.

Politická /ne/kultúrnost a volebné zákony - 09.09.2013
Zavádzajúce

Je pravdou, že poslanec Martvoň sa vo svojej faktickej poznámke odvolával na výsledky kontroly, ktorá hovorila o porušení zákona o predaji alkoholu mladistvým v podniku patriacemu A. Hlinovi. Nie je však pravdou, že takýto prieskum sa uskutočnil vo všetkých reštauráciách. Denník Plus Jeden deň robil cielený prieskum len v reštaurácii, ktorú vlastní Hlina. Výrok vzhľadom na Kaliňákovu nepresnú interpretáciu prieskumu Plus Jedne deň hodnotíme ako zavádzajúci. 

Denní PLUS Jeden deň v marci 2013 preveroval dodržiavanie zákona o zákaze predaja alkoholu mladistvým. Podľa zistení denníka v reštaurácii patriacej Hlinovi neplnoletej osobe naliali alkohol. Išlo o cielený prieskum len v dvoch reštauráciách, ktoré vlastní A. Hlina.  

"Poslanec sa pritom pred politickou kariérou presadil ako podnikateľ v pohostinstve a je aj zakladateľom dvoch vychytených krčiem v centre Bratislavy. Keby sa však niekedy Hlina po rodinných podnikoch prešiel, zistil by, že nielen reklama na alkohol môže u mladých vzbudiť veľké pokušenie. Zdá sa, že v týchto zariadeniach kúpite alkohol kedykoľvek."

Na tento článok poukazoval aj poslanec Martvoň vo faktickej poznámke na A. Hlinu: "Ako, viete, vy ste typ človeka, ktorý vodu káže, vodku maloletým alebo mladistvým nalieva, a môžte si dať aj desať tých čiernych okuliarov na oči, ale už nezmyjete z toho, že vo vašom podniku nalievajú mladistvým."


Dátum zverejnenia analýzy: 08.09.2013
success
error