DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Slovensku podobne ako iným krajinám hrozí, že v roku 2013 nevyčerpá 350 miliónov eur, a my sme vyrokovali ešte ako súčasť v rozpočtu EÚ to, že Slovensko môže dostať výnimku spolu s Rumunskom a budeme mať o rok viacej na čerpanie týchto finančných prostriedkov

Bolestivé témy Slovenska - 01.07.2013
Pravda

Výrok R. Fica hodnotíme ako pravdivý, pretože je pravdou, že Slovensko a Rumunsko môžu dostať výnimku na dočerpanie európskych peňazí o rok dlhšie. Konečné rozhodnutie padne na jeseň tohoto roka. 

Dňa 20. júna 2013 SITA uviedla, že podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny, ktorý zodpovedá aj za eurofondy, predpokladá, prepadne až okolo 350 mil. eur európskych peňazí. 
"Ak by Európsky parlament schválil pre Slovensko výnimku na predĺženie čerpania peňazí EÚ o rok dlhšie, mohli by sa presunúť do ďalšieho roka. "Neviem prejudikovať rozhodnutie Európskeho parlamentu. Nemáme žiadny plán, 350 mil. eur asi prepadne. Bola by to obrovská škoda," dodal Vážny."
 
TASR 18. júna 2013 informovala, že v septembri alebo októbri tohto roka by mohlo byť jasné, či Slovensko dostane jeden rok navyše na čerpanie eurofondov, ktoré sa mali minúť do konca tohto roka. Slovensko dostalo spolu s Rumunskom v rámci Európskej rady prísľub, že dôjde ku zmene nariadenia Európskej komisie (EK), ktorá odklad umožní.

"Netrúfam si ani ja odhadnúť, aký bude definitívny výsledok, pretože takisto, ako do toho vstupuje Európsky parlament, tak do toho vstupuje aj Rada členských krajín," povedal dnes na tlačovom brífingu v Bratislave počas medzinárodnej konferencie s názvom EÚ fondy: Investícia do budúcnosti podpredseda EK Maroš Šefčovič."

Dátum zverejnenia analýzy: 30.06.2013
success
error