DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Česká republika hlási historicky najvyššiu nezamestnanosť...

Bolestivé témy Slovenska - 01.07.2013
Nepravda

Nie je pravdou, že miera nezamestnanosti je historicky najvyššia. Historicky najvyššia miera nezamestnanosti bola vo februári 2013. Oproti februárovej úrovne nezamestnanosti v máji nezamestnanosť poklesla o 0,6 p. b.. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Česká republika zaznamenala rekordnú nezamestnanosť v januári 2013, keď celkový počet ľudí bez práce dosiahol rekordných 586 000. Ako poznamenal analytik Patria Finance David Marek, "Počet osôb v evidencii úradov práce nebol nikdy v novodobej histórii českej ekonomiky vyšší." 

Vo februári 2013 vzrástla nezamestnanosť ešte o 0,1 p.b.

Avšak podľa najnovších údajov Českého štatistického úradu z mája 2013 klesla miera nezamestnanosti v Českej republike na 7,5% oproti hodnote 8% v januári. Tento pokles bol spôsobený najmä začiatkom sezónnych prác v stavebníctve a poľnohospodárstve. Miroslav Novák, analytik spoločnosti AKCENTA CZ tvrdí, že za znížením nezamestnanosti stoja jedine sezónne faktory a k žiadnemu kvalitatívnemu zlepšeniu na pracovnom trhu nedošlo. 

O poklese nezamestnanosti v Českej republike informovala DNES (10. júna 2013):

"Fronty nezaměstnaných na úřadech práce se v květnu zkrátily. Nezaměstnanost klesla o dvě desetiny na 7,5 procenta. Lidí bez práce je méně než 550 tisíc a přibyla volná místa, uvedlo ministerstvo práce. Podle analytiků však situace dobrá není. Nezaměstnaných ubývá jen díky sezonním nabídkám práce."

Dátum zverejnenia analýzy: 30.06.2013
success
error