DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Sme predĺžili aj v parlamente pobyt našich vojakov v Afganistane, ktorí tam fakt robia veľmi záslužnú činnosť a dokonca aj Američania nás vtedy poprosili, aby sme boli trošku zhovievavší a predľžili ich pobyt.

Bolestivé témy Slovenska - 01.07.2013
Pravda

Pôvodne mala táto misia slovenských vojakov skončiť už v júny 2013 a to na základe uznesenia NR SR č. 117/2012 z 24. júla 2012. Avšak na základe vyhodnotenia operačných priorít ISAF sa vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe obrátil na predstaviteľov OS SR so žiadosťou o predĺženie času vyslania strážnej jednotky na Kandahárskom letisku. NR SR schválila predĺženie pôsobenia misie slovenských vojakov v Afganistane 14. marca 2013. Vláda SR dokonca zvažuje predĺžiť pobyt vojakov aj po roku 2014, kedy plánuje Afganistan opustiť väčšina jednotiek ISAF. Informáciu o Americkej prosbe o predĺženie pobytu slovenských vojakov sa nájsť nepodarilo, nakoľko išlo pravdepodobne o prosbu v rámci rezortov obrany. Americký veľvyslanec však verejne ocenil činnosť slovenskej misie v Afganistane a vyjadril nádej na ďalšiu spoluprácu. 


SITA, 3. októbra 2012:

"Veľvyslanec USA však ocenil profesionalitu a nasadenie slovenských vojakov v Afganistane a taktiež sa vyjadril že USA sú pripravené rozvíjať vojenskú spoluprácu so Slovenskou republikou aj v budúcnosti. Spojené štáty americké majú záujem o dlhodobú intenzívnu spoluprácu v oblasti pozmeneného slovenského vojenského príspevku do operácie v Afganistane, ktorý v júli schválila Národná rada. Spolupráca by sa mala týkať predovšetkým spoločnej prípravy so zameraním na výcvik afganských bezpečnostných zložiek."

návrhu na predĺženia mandátu misie slovenských vojakov v Afganistane sa píše:

"Pre zaistenie dlhodobej stability, bezpečnosti a ďalšieho rozvoja krajiny bude ďalšia pomoc medzinárodného spoločenstva Afganistanu nevyhnutná aj po roku 2014. S cieľom zaistiť udržateľnosť afganských bezpečnostných síl, NATO na summite v Chicagu prijalo rozhodnutie o pokračovaní výcviku, podpore a pomoci ANSF aj po roku 2014 prostredníctvom novej nebojovej misie NATO. ...vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe (ďalej len „SACEUR“) obrátil na predstaviteľov OS SR so žiadosťou o predĺženie času vyslania strážnej jednotky na KAF. V nadväznosti na túto požiadavku SACEUR-a predkladaný materiál navrhuje predĺženie času vyslania strážnej jednotky na KAF do konca operácie ISAF, t. j. do konca roka 2014." 

Dátum zverejnenia analýzy: 30.06.2013
success
error