DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Máme skupinu vojakov, ktorí dnes strážia oblasť vojenského letiska v Kandaháre v Afganistane a táto misia, ktorá má medzinárodný charakter, má medzinárodný mandát, je určená predovšetkým na boj proti terorizmu, na boj proti čiernemu obchodu s narkotikami.

Bolestivé témy Slovenska - 01.07.2013
Pravda

Slovenská republika skutočne má misiu na vojenskom letisku v Kandaháre v Afganistane. Táto misia je pod vojenskou operáciou NATO s názvom ISAF.  Celá misia patriaca pod operáciu ISAF získala medzinárodný mandát na základe rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN s číslom 1386 z roku 2001. Operácia ISAF bola prvotne zameraná na poskytovanie bezpečnosti v hlavnom meste Afganistanu, Kábule. 


V návrhu na predĺženia mandátu misie slovenských vojakov v Afganistane sa píše:

"Stabilizácia Afganistanu a širšieho regiónu je jednou z najnáročnejších výziev súčasnej bezpečnostnej politiky v medzinárodnom meradle. Súčasťou snáh medzinárodného spoločenstva o nastolenie mieru a stability je aj pôsobenie NATO prostredníctvom vojenskej operácie ISAF (ďalej len „operácia ISAF“). Základným cieľom operácie je zaistiť, aby sa Afganistan už opätovne nemohol stať útočiskom a základňou pre teroristov, zvýšiť bezpečnosť obyvateľov Afganistanu a podporiť afganské vládne inštitúcie tak, aby boli schopné viesť svoju krajinu a zaručiť jej bezpečnosť."

So samotného návrhu na predĺženie mandátu misie slovenských vojakov v Afganistane je zrejmé, že misia je zameraná na boj proti terorizmu a taktiež na posilnenie afganských inštitúcií aby boli schopné zaručiť bezpečnosť a teda aj zamedziť čiernemu obchodu s narkotikami.  

Dátum zverejnenia analýzy: 30.06.2013
success
error