DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Róbert Madej

SMER-SD

Štrasburg podľa dohovoru môže, nemôže posudzovať právo na prístup k verejným alebo iným voleným funkciám, ale len právo na spravodlivý proces.

Dianie okolo Generálnej prokuratúry - 16.06.2013
Pravda

Na základe vyjadrení Petra Wiflinga, ústavného právnika Kresáka, Radoslava Procházku, ako aj Európskeho dohovoru o ľudských právach hodnotíme výrok ako pravdivý. Na súde v Štrasburgu (Európsky súd pre ľudské práva) možno namietať spravodlivosť súdneho procesu, nie právo na prístup k voleným funkciám.


Jozef Čentéš, ktorý bol zvolený za generálneho prokuratúra 17. júna 2011, v prípade neúspechu na Ústavnom súde Slovenskej republiky zvažuje možnosť podať sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva.

Na základe informácií, ktoré poskytol Peter Wifling z Via Iuris denníku SME 10. januára 2013:
"Viacerí právnici však upozorňujú, že definitívne slovo v kauze Čentéš bude mať Ústavný súd. „Európsky dohovor o ľudských právach neobsahuje právo na prístup k verejnej funkcii, a tak Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu nebude môcť riešiť sťažnosť Jozefa Čentéša na porušenie tohto práva,“ povedal Peter Wilfling z Via Iuris. ...Ak by Jozef Čentéš na Ústavnom súde prehral a v Štrasburgu by namietal prípadné porušenie svojich procesných práv, jeho úspech si teoreticky viem predstaviť. V merite veci nie,“ hovorí aj ústavný právnik a poslanec Radoslav Procházka. Znamená to, že Čentéš by musel namietať porušenie iného práva – napríklad na nestranný a spravodlivý proces. To by sa mohlo stať vtedy, ak by Ústavný súd pochybil pri procese rozhodovania. Napríklad by nevylúčil z rozhodovania zaujatých sudcov."

V Európskom dohovore o ľudských právach (.pdf, Článok 6.) sa nespomína právo na prístup k verejnej funkcii, obsahuje len právo na spravodlivé súdne konanie.

"Každý má právo na to, aby jeho vec bola spravodlivo, verejne a v primeranej lehote prejednaná nezávislým a nestranným súdom zriadeným zákonom, ktorý rozhodne o jeho občianskych právach alebo záväzkoch alebo o akomkoľvek trestnom čine, z ktorého je obvinený."

Pre denník Pravda (7. júna 2013) sa vyjadril ústavný právnik Kresák, tiež v zmysle, že právo na prístup k voleným funkciám namietať nemôže. Čo môže je právo namietať spravodlivý proces:

"Kresák predpokladá, že Čentéš pôjde na súd do Štrasburgu, bude namietať, že nemal prístup k spravodlivému súdu a „to aj určite vyhrá, ale nemôže namietať, že nebol vymenovaný“.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.06.2013
success
error