DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Hrušovský

KDH

OTÁZKA: Prečo ste stihli pred poslednou voľbou šéfa NKÚ svojho kandidáta Žilinku? Pavol HRUŠOVSKÝ: "Preto, lebo ešte pred samotnou voľbou ste vy ohlásili navrhovateľom, že Žilinka je pre vás neprijateľný."

Domáca politická situácia - 17.06.2013
Pravda

Dňa 17. mája Ľudová platforma (KDH, SDKÚ, Most) vyhlásila Žilinku za svojho kandidáta na predsedu NKÚ. Zároveň však dodali, že sú pripravení stiahnuť nomináciu ak voľba nebude verejná. „Pokiaľ strana Smer odhlasuje tajnú voľbu, tak sme dohodnutí, že kandidatúru Maroša Žilinku stiahneme,“ povedala Žitňanská. Ľudovci trvali na verejnej voľbe aby sa nezúčastňovalu na hre, ktoré SMER v rámci voľby predsedu NKÚ v parlamente údajne hrá. 
 

Podľa denníka Pravda však majú v Smere so Žilinkom problém, keďže sa im údajne nepozdáva jeho pôsobenie na Ministerstve vnútra z čias Radičovej vlády. Podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová (Smer) povedala: 

„Netajím sa, že súčasný kandidát je pre mňa neprijateľný,“ povedala s tým, že post šéfa NKÚ by mal zastávať človek, ktorý má určité skúsenosti v štátnej správe, alebo riadil významnú inštitúciu. „Majme úctu k NKÚ. Má svoje miesto v Ústave. Opozičné strany nepristúpili zodpovedne k personálnemu výberu,“ dodala.

Tieto slová potvrdzuje aj predsedníčka klubu strany Smer-SD Laššáková, ktorá tvrdí, že Maroš Žilinka je "príliš mladý, je spojený s politikou, a preto nie je prijateľný".  


  

Dátum zverejnenia analýzy: 16.06.2013
success
error