DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Hrušovský

KDH

My sme splnili poslednú tvoju podmienku pri voľbe šéfa Najvyššieho kontrolného úradu. Strany Ľudovej platformy spoločne navrhli kandidáta. Povedal si, nie je to kandidát všetkých, tak nejdeme voliť.

Domáca politická situácia - 17.06.2013
Nepravda

Posledný pokus zvoliť šéfa NKÚ na konci mája 2013 skončil neúspechom. Kandidát Maroš Žilinka bol predstavený ako kandidát Ľudovej platformy, informuje denník Pravda.
"Voľba predsedu Najvyššieho kontrolného úradu čaká poslancov popoludní počas 9. dňa 19. schôdze Národnej rady. O funkciu sa uchádza jediný kandidát - bývalý štátny tajomník na ministerstve vnútra Maroš Žilinka, ktorého nominovali strany Ľudovej platformy."

Problém pri hlasovaní nastal vtedy, keď SMER-SD presadil tajnú voľbu šéfa NKÚ. Opozičné strany tak stiahli svojho kandidáta, informoval denník SME.
"Vládny Smer totiž presadil tajné hlasovanie a Ľudová platforma (KDH, SDKÚ, Most-Híd) tak stiahla svojho kandidáta Maroša Žilinku."

Voľba neprebehla, pretože opozičné strany nesúhlasili s formou hlasovania a samé stiahli svojho kandidáta. Nie je teda pravdou, že SMER-SD odmietol voliť preto, že kandidát nebol spoločným kandidátom opozície.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.06.2013
success
error