DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Keď bol súboj medzi pánom Čentéšom a pánom Trnkom v Národnej rade Slovenskej republiky... my sme ponúkali a povedali sme, inak boli aj vyjadrenia pána prezidenta, zabudnime na pána Trnku, aj na pána Čentéša, poďme nájsť niekoho iného. Odkaz od kresťanskodemokratického hnutia, od pána Figeľa bol veľmi jasný, Robert, nemáš inú možnosť, buď podporíš Čentéša alebo nebude nič.

Domáca politická situácia - 17.06.2013
Neoveriteľné

Prezident Ivan Gašparovič sa prostredníctvom svojho hovorcu skutočne vyjadril v zmysle, že ani Jozef Čentéš ani Dobroslav Trnka by nemali byť kandidátmi na generálneho prokurátora. Konkrétne vyjadrenie z daného obdobia (tj. pred voľbou GP) potvrdzujúce vôľu SMERu rokovať o úplne novom kandidátovi či odmietnutie tejto ponuky Jánom Figeľom sme ale nenašli, výrok teda označujeme za neoveriteľný.

Webnoviny, 17. júna 2011:

"Pán prezident je presvedčený, že ani zvolený Jozef Čentéš ani Dobroslav Trnka by už nemali byť kandidátmi a byť volení do funkcie generálneho prokurátora. Dnes sú obaja politicky tak rozdelení, že nikto nemôže hovoriť o tom, že nebudú rozhodovať v záujme niektorej z týchto politických strán," povedal Trubač.


Z vvyhlásenia Pavla Pašku z obdobia po voľbe generálneho prokurátora ale vyplýva, že SMER bol minimálne neskôr ochotný rokovať o úplne novom kandidátovi, ktorý by bol prijateľný pre koalíciu aj opozíciu.

SME, 29. januára 2012 :

"Národná rada by sa mala pokúsiť nájsť a zvoliť človeka, ktorý by sa stal prirodzenou autoritou na poste generálneho prokurátora SR. Uviedol to dnes v diskusnej relácii spravodajskej televízie TA3 V politike podpredseda Smeru Pavol Paška, podľa ktorého by malo ísť o osobu, ktorá získa podporu naprieč celým politickým spektrom."Dátum zverejnenia analýzy: 16.06.2013
success
error