DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Pokiaľ ide o Úrad pre verejné obstarávanie, na čele stojí človek, ktorého vybrala pani Radičová.

Domáca politická situácia - 17.06.2013
Zavádzajúce

Podobný výrok sme overovali už v minulosti (23. apríla 2013). Zitu Táborskú možno označiť za kandidátku premiérky Radičovej (ako bolo uvedené vo "Vládnych faktoch"), avšak tvrdenie, že ju Iveta Radičová vybrala, je zavádzajúce.

Podľa webu Úradu pre Verejné obstarávanie je predsedníčkou Zita Táborská. Zita Táborská je od júna 2012 zvolená za predsedníčku Úradu pre verejné obstarávanie. Za jej zvolenie v tajnej voľbe hlasovalo 87 zo 116 poslancov. 
Zita Táborská sa uchádzala o post šéfa ÚVO aj v roku 2011 za vlády Ivety Radičovej, pričom sa dostala do užšieho výberového konania spolu s Michalom Maťašom a Petrom Kubovičom. Výber kandidáta na predsednícke kreslo bol však Ivetou Radičovou pozastavený kvôli strate dôvery jej vlády v parlamente.
Iveta Radičová sa vyjadrila, že z hľadiska predloženého projektu a hodnotenia nezávislých expertov by Zitu Táborskú považovala zo dobrú voľbu. 

Na druhej strane Trend na svojom webe napísal: "Poslanec SDKÚ-DS Miroslav Beblavý tvrdil, že v prvom kole výberového konania šéfa ÚVO za bývalej vlády boli len obodované projekty, ale záujemcovia neboli vypočutí. „Nikto ich nikdy nevidel, reálne nebolo ukončené výberové konanie. Odmietame tvrdenie, že tento kandidát je výsledkom výberového konania za vlády Ivety Radičovej,“ vyhlásil."

Zita Táborská je teda nominantkou na tento post ešte z čias vlády Ivety Radičovej. Zita Táborská však nie je človek, ktorého Iveta Radičová vybrala - výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.06.2013
success
error