DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Veď predsa prezident dokonca odmietol hovoriť o tomto kandidátovi ešte predtým, ako bude zvolený v Národnej rade Slovenskej republiky.

Domáca politická situácia - 17.06.2013
Pravda

Výrok premiéra Fica hodnotíme ako pravdivý - pred ďalším kolom volieb generálneho prokurátora chcel premiér návrh kandidáta prerokovať aj s prezidentom, ten sa však k osobe kandidáta odmietol vyjadrovať predtým, než bude zvolený v NR SR. Informuje o tom napr. denník SME


Premiér Robert Fico nenašiel pochopenie u prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorého chcel zatiahnuť do výberu nového generálneho prokurátora. Po ohlásení novej voľby Fico v stredu povedal, že kým Smer navrhne svojho kandidáta, meno si nechá odobriť prezidentovi.
„Považoval by som to za veľmi rozumné, pretože zvoliť kandidáta a potom naraziť na nesúhlas pána prezidenta by bolo politicky neprezieravé,“ vyhlásil predseda vlády.
Prezidentovi sa Ficov scenár nepozdáva. „Momentálne je voľba kandidáta na generálneho prokurátora záležitosťou parlamentu. Prezident republiky sa bude kandidátom na vymenovanie zaoberať až po jeho zvolení v Národnej rade,“ odpísal vo štvrtok prezidentov hovorca Marek Trubač."

Dátum zverejnenia analýzy: 16.06.2013
success
error